[:pl]Cz. I – Przyczyny pojawienia się braków kadrowych w firmie
Sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach wymusza na pracodawcach sięganie po kandydatów z firm i agencji rekrutacyjnych. Wielkość organizacji przestała mieć znaczenie, robią to zarówno korporacje, średnie, ale coraz częściej i małe firmy. Trudności w znalezieniu pracowników i ich zatrudnieniu „spędzają sen z powiek” coraz większej liczby przedsiębiorców.
A gdybyśmy tak odwrócili model i zaczęli szukać powodów wystąpienia braków kadrowych w firmach, z pewnością lista byłaby długa. Zacznijmy od znalezienia przyczyn wewnątrz organizacji, które powodują, że pracownicy odchodzą generując jednocześnie wakaty.
Z lupą w firmie?
Zadanie dla właścicieli, kierowników, przedstawicieli firm, osób odpowiedzialnych za pracę ludzi. Zachęcam do zastanowienia się nad odpowiedziami na poniższe pytania – TOP 15:
- Jak wygląda w firmie struktura organizacyjna?
- Kto jest bezpośrednim przełożonym pracownika?
- Czy pracownik zna i rozumie jakie są jego obowiązki i zakres odpowiedzialności?
- Jak wygląda okres wdrożenia na stanowisko pracy nowego pracownika?
- Czy stanowisko pracy jest wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia pracy (np. komputer, oprogramowanie, dostęp do systemu, telefon itp.)?
- Co wiesz o swoich pracownikach (zainteresowania, hobby, sytuacja rodzinna itp.)
- Co ich motywuje do pracy?
- W jaki sposób się uczą (style uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk)
- Czy pracownik rozumie i zna system pracy, np. obowiązujące standardy, procedury itp.?
- Jakie benefity firma oferuje pracownikom?
- Czy to co zostało ustalone podczas rozmowy rekrutacyjnej ma potwierdzenie w codziennej pracy?
- Czy firma dostarcza bieżących informacji pracownikom dot. rozwoju firmy, aktualnych projektów, trendów na rynku, zmian w firmie itp. poprzez np. cykliczne spotkania komunikacyjne?
- Czy pracownicy znają strategię firmy, czyli po co przychodzą do firmy i czemu ma służyć ich praca?
- Czy są angażowani do zadań, projektów zgodnie z ich kompetencjami i potencjałem?
- Czy pracownicy mają od Ciebie bieżącą informację zwrotną nt wyników pracy, skuteczności i efektywności podjętych działań i inicjatyw?
Jeśli na większość pytań nie znasz odpowiedzi lub są one dla Ciebie niezadawalające, warto zatem zacząć od działań wewnątrz organizacji i szczegółowego rozpisania tego problemu np. wg Diagramu Ishikawy, czyli tzw. „rybiej ości”.
Chętnie pomogę przy diagramie! – Dorota Jaworska, HRBP time2work, Coach ACC ICF, Akredytowany Konsultant Insights Discovery™, Certyfikowany Trener Biznesu. W time2work odpowiada za rekrutacje na stanowiska biurowe i wyższego szczebla, szkolenia, doradztwo i coaching wewnątrz organizacji jak i dla klientów zewnętrznych.
W kolejnej części cyklu artykułów by time2work, napiszę o tym co jest ważne przy uruchomieniu procesu rekrutacji na dane stanowisko pracy. [:]