Baza

Wiedzy

Rozmowa rekrutacyjna. O czym należy pamiętać?

sie 2, 2018

W dzisiejszych czasach rozmowy rekrutacyjne są prowadzone w różny sposób. Rekruterzy korzystają z telefonów, video-czatów i telekonferencji stosując rożnego rodzaju oprogramowanie i aplikacje (np. skype, zoom, WhatsApp, Viber). Nic jednak nie zastąpi tradycyjnej formy jaką jest bezpośrednia rozmowa, tzw. face to face.

Z praktyki jak się okazuje, nie jest ona wcale taka prosta, szczególnie dla kandydatów do pracy. Stres i emocje towarzyszą co drugiemu kandydatowi, u niektórych bardziej widoczne u niektórych mniej. Aby obniżyć ich poziom, należy przede wszystkim przygotować się do rozmowy.

Podstawowe wskazówki dla ubiegających się o pracę przed rozmową rekrutacyjną:

  • Sprawdź dokładnie nazwę firmy oraz adres miejsca rozmowy rekrutacyjnej.
  • Dowiedz się kto będzie prowadził rozmowę rekrutacyjną – imię i nazwisko oraz stanowisko.
  • Dowiedz się ile mniej więcej czasu potrwa rozmowa i czy masz ze sobą zabrać jakieś dokumenty do okazania na miejscu.
  • Dostosuj swój ubiór do charakteru pracy o jaką się ubiegasz. Dziwnie będziesz wyglądać jeśli ubierzesz garnitur na rozmowę rekrutacyjna na stanowisko Pracownik budowlany.
  • Bez względu na jakie stanowisko aplikujesz, pamiętaj o higienie, schludnym wyglądzie (czyste i wyprasowane ubranie, czyste włosy i buty, zadbane dłonie i paznokcie, delikatne perfumy). Niedopuszczalne są krótkie spódnice (tzw. mini), odkryte ramiona, duże dekolty czy klapki japonki oraz duża ilość biżuterii. DOBRE WRAŻENIE ROBI SIĘ TYLKO RAZ – pamiętaj!
  • Poznaj potencjalnego pracodawcę – poczytaj o nim w internecie (www, fora).
  • Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter. W internecie są dostępne przykładowe pytania zadawane podczas rozmów rekrutacyjnych.
  • Zabierz CV i pamiętaj na jakie stanowisko aplikowałeś (dokładna nazwa).
  • Przyjdź min. 5 minut przed czasem.
  • Pamiętaj o kulturze osobistej. Przywitaj się, podaj rękę, podziękuj za zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną itp.
  • Nie kłam. Doświadczony rekruter zaraz to wychwyci.
  • Jeśli w wymaganiach na stanowisko jest znajomość języka obcego, bądź przygotowany na jego weryfikację przez rekrutera.
  • Miej ze sobą coś do notowania i pisania. Dobry odbiór ze strony rekrutera jest wówczas kiedy masz spisane pytania jakie chcesz zadać potencjalnemu pracodawcy.
  • Uśmiechaj się a nie śmiej się. Daj odczuć, że jesteś otwarty i pozytywnie nastawiony. Twoja mowa ciała dużo mówi o Tobie rekruterowi.
  • Słuchaj aktywnie. Odpowiadaj rzeczowo (najlepiej z przykładami) na pytania a nie udzielaj odpowiedzi ogólnie lub wymijająco.
  • Dowiedz się kiedy możesz oczekiwać odpowiedzi – jaki będzie wynik rekrutacji.

Z obserwacji rynku często słyszę i czytam, że kandydaci oczekują od pracodawców informacji zwrotnej po spotkaniu rekrutacyjnym. Jak najbardziej jest to moim zdaniem obowiązek rekrutera. Jednak patrząc z drugiej strony, pracodawcy oczekują od kandydatów rzetelnego podejścia do procesu rekrutacji. Mam na myśli sytuacje kiedy kandydat nie informuje rekrutera, że jednak nie przyjdzie na rozmowę rekrutacyjną. Nie ważne jaki jest powód, ważna jest informacja. Rekruter planuje czas i oczekuje jego poszanowania. Nie wspomnę o sytuacjach kiedy dzwoniąc do kandydata, ten przekazuje, że dostał inna ofertę pracy. W porządku, ma prawo wyboru, jednak kultura osobista wymaga wykonania telefonu wcześniej i poinformowania o swojej nieobecności na spotkaniu rekrutacyjnym. Taka prosta zależność.

Z kalendarza rekrutera…

Nie zapomnę sytuacji kiedy na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko biurowe przyszła kandydatka. Podczas rozmowy, która miała miejsce w siedzibie pracodawcy (biurowiec),  zadałam jej pytanie, na jakie stanowisko aplikowała. Nie uzyskałam poprawnej odpowiedzi, do tego kandydatka zapytała „a to nie jest bank”? Niestety musiałam zakończyć rozmowę, bo nie miała ona dalszego sensu…

Dorota Jaworska – HR Business Partner Time2Work, Coach ACC ICF, Trener Biznesu, Akredytowany Konsultant Insights Discovery™.

+ posts

Ostatnie wpisy

Jak rekrutować pracowników – najlepsze strategie

Jak rekrutować pracowników – najlepsze strategie

Jak rekrutować pracowników w dobie dynamicznych zmian na rynku pracy? Każda firma staje przed wyzwaniem znalezienia odpowiednich pracowników, którzy wpłyną na jej rozwój i konkurencyjność. Rekrutacja jest procesem złożonym i wymaga zastosowania skutecznych strategii....