Baza

Wiedzy

Ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r.

sie 18, 2023

[:pl]

Czy pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnienie cudzoziemca? Ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r.

Na stronie GUS dostępne są już dane dzięki, którym dowiemy się, jaka była liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce. Zapraszamy do lektury nowego wpisu przygotowanego przez naszych specjalistów

Czy pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnienie cudzoziemca?

W 2022 roku pomogliśmy podjąć legalne zatrudnienie blisko kilkuset pracownikom. Część z nich rozpoczęła pracę z naszą agencją, część skorzystała z naszej pomocy przy uzyskaniu karty pobytu czy zezwolenia na pracę.

Ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r.

Jak pokazują statystyki GUS, od stycznia 2022, liczba zatrudnionych cudzoziemców wzrastała wraz z kolejnymi miesiącami 2022. I tak od wartości sięgającej blisko 800 tys. pracujących w Polsce cudzoziemców w styczniu 2022, w grudniu 2022 liczba ta przekroczyła 1 milion.

Ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r.

źródło https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/kapital-ludzki/cudzoziemcy-wykonujacy-prace-w-polsce-w-2022-roku,15,1.html

Zatrudniani w Polsce cudzoziemcy reprezentują ponad 150 narodowości. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (73%). Drugą pod względem liczności grupą pracujących w Polsce cudzoziemców byli Białorusini (10%). Innymi nacjami podejmującymi w Polsce zatrudnienie są obywatele: Gruzji, Indii, Mołdawii, Rosji.

Wśród cudzoziemców większość stanowili mężczyźni. Na przestrzeni 2022 roku, jednak liczba pracujących mężczyzn (cudzoziemców) zmniejszyła się z 64,7% w końcu stycznia do 58,2% w końcu grudnia.

Kiedy zatrudnienie cudzoziemca jest możliwe?

Pracę w Polsce może znaleźć wiele nacji, mogą to być osoby pochodzące z terenu całej UE oraz Islandii,
Norwegii, Liechtensteinu (w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Szwajcarii. Obywatele tych krajów podejmują pracę na dokładnie takich samych zasadach jak Polacy.

Zatrudnienie obywateli innych Państw, poza wymienionymi, jest możliwe. Wymaga jednak od pracodawcy realizacji dodatkowych formalności. Konieczne więc może być: uzyskanie zezwolenia na pracę, weryfikacja czy pracownik posiada kartę pobytu. Wyjątkiem jest zatrudnienie obywateli:

  • Armenii,
  • Białorusi,
  • Gruzji,
  • Mołdawii
  • Ukrainy.

Obywatele tych państw mogą legalnie pracować na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu
pracy cudzoziemcowi bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Dodatkowo obywatelom Ukrainy przyznano dodatkowe ułatwienia, o ile przybyli do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce.

Możesz liczyć na time2work

Jak wspomnieliśmy pracodawca zatrudniający cudzoziemców w Polsce musi pamiętać o zrealizowaniu obowiązków wynikających z zalegalizowania pracy i pobytu. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa stanowią specjalne procedury i wymogi, które muszą być spełnione, aby zagraniczny pracownik mógł legalnie pracować i przebywać w Polsce.

Skorzystanie z usług time2work pozwoli na pewne i sprawne znalezienie odpowiedniej kadry, także z zagranicy. Dzięki usłudze, jaką jest wynajem pracownika nasi klienci zyskują spokój i poczucie bezpieczeństwa jednocześnie spełniając wszelkie wymogi prawne.

Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami, prosimy o kontakt. Jesteśmy gotowi służyć pomocą i odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

Tel. 602 155 006 e-mail: sprzedaz@time2work.pl

Ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r.

Źródło danych znajdziesz w raporcie[:]

4/5 - (1)
Website | + posts

Zadbam o to byś w kwestiach poszukiwania pracowników był na bieżąco

Ostatnie wpisy

Jak uzyskać wizę typu d dla cudzoziemca?

Jak uzyskać wizę typu d dla cudzoziemca?

Jak uzyskać wizę typu D dla cudzoziemca? Odpowiadamy O wydanie wizy pracowniczej wnioskuje zawsze cudzoziemiec. Stosowny wniosek składany jest w odpowiedniej placówce dyplomatycznej kraju do którego cudzoziemiec zamierza wjechać Procedura aplikacyjna na wizę typu D...

Pomoc w legalizacji pracy, czy warto skorzystać?

Pomoc w legalizacji pracy, czy warto skorzystać?

Skorzystanie z usług eksperta do spraw legalizacji pobytu i pracy może przynieść wiele korzyści oraz ułatwić cały proces formalności związanych z legalnym pobytem i pracą w danym kraju. Dlaczego warto skorzystać z pomocy w legalizacji pracy: Znajomość prawa i...

Do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce?

Do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce?

[:pl]Nurtuje Cię pytanie do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce? Odpowiadamy!   Pobyt obywateli Ukrainy w Polsce uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r, to na mocy Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem...