Baza

Wiedzy

Pracownik fizyczny – jego oczekiwania

mar 29, 2019

Na rodzimym rynku pracy obserwujemy wysokie zapotrzebowanie na pracowników zaliczanych do grupy pracowników fizycznych. Jak wynika z danych Eurostatu Polskę wyróżnia wysoki odsetek pracowników zatrudnionych w przemyśle. Jako agencja pracy trendy te dostrzegamy szczególnie wśród zleceń jakie realizujemy dla naszych Klientów.  Zgłaszane do nas zapotrzebowanie obejmuje zarówno: wykwalifikowanych pracowników budowlanych, kierowców czy operatorów różnego rodzaju urządzeń, a także pracowników produkcyjnych o niższych kwalifikacjach.

 Sprawdziliśmy, jaki obraz pracownika fizycznego maluje się w raporcie Pracuj.pl gdzie Autorzy analizują sytuację pracowników fizycznych oraz ich potrzeby.

Postrzeganie pracy przez pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni oceniają swoją pozycję na rynku jako stabilną, mają świadomość, że chcąc zmienić pracę nową znajdą w krótkim czasie. Choć jako niedogodność wynikającą z pracy wskazywany przez badanych jest jej charakter oceniany jako ciężki fizycznie, to jedynie co trzeci badany chciałby zmienić swoją pracę na biurową. Badani jednak zwracają uwagę na powtarzalność zadań jakie wykonują (aż 51% wskazało tę cechę jako wadę swojej pracy). Innymi słabymi stronami pracy fizycznej wskazanymi w raporcie są:

  • odejścia pracowników z dnia na dzień,
  • wysoka rotacja pracowników,
  • wysoka powtarzalność obowiązków.

Warto podkreślić, ze badani wysoko ocenili relacje z przełożonymi, którzy w ich ocenie: traktują ich po partnersku (60% badanych) i doceniają ich pracę (57% badanych).

Istotne cechy pracy fizycznej

Pracodawcy zyskują w oczach pracowników przede wszystkim gdy:

  • oferują umowę o pracę,
  • terminowo wypłacają wynagrodzenie,
  • wynagradzają pracę w nadgodzinach,

docenione zostaje także podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Jak się okazuje wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem, który najszybciej może przekonać pracownika fizycznego do zmiany pracodawcy, jednak pracownicy z tej grupy decydując o zmianie pracy biorą pod uwagę także: stałą formę zatrudnienia i jego stabilność, małą odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, relacje ze współpracownikami oraz ogólne warunki pracy.

W temacie rekrutacji na podstawie raportu można stwierdzić, że pracownicy fizyczni oczekują szybkiej i sprawnej rekrutacji, opartej na minimalnej ilości danych na ich temat, a dla niespełna 60% badanych ważne jest by nie wymagano od nich CV.

Pełny raport

Website | + posts

Zadbam o to byś w kwestiach poszukiwania pracowników był na bieżąco

Ostatnie wpisy

Jak uzyskać wizę typu d dla cudzoziemca?

Jak uzyskać wizę typu d dla cudzoziemca?

Jak uzyskać wizę typu D dla cudzoziemca? Odpowiadamy O wydanie wizy pracowniczej wnioskuje zawsze cudzoziemiec. Stosowny wniosek składany jest w odpowiedniej placówce dyplomatycznej kraju do którego cudzoziemiec zamierza wjechać Procedura aplikacyjna na wizę typu D...

Pomoc w legalizacji pracy, czy warto skorzystać?

Pomoc w legalizacji pracy, czy warto skorzystać?

Skorzystanie z usług eksperta do spraw legalizacji pobytu i pracy może przynieść wiele korzyści oraz ułatwić cały proces formalności związanych z legalnym pobytem i pracą w danym kraju. Dlaczego warto skorzystać z pomocy w legalizacji pracy: Znajomość prawa i...

Do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce?

Do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce?

[:pl]Nurtuje Cię pytanie do kiedy obywatel Ukrainy może przebywać legalnie w Polsce? Odpowiadamy!   Pobyt obywateli Ukrainy w Polsce uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r, to na mocy Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem...